دانلود فایل(بررسی معماری مسجد حاج ابوالفتح 21 صفحه فایل ورد word)

بررسی معماری مسجد حاج ابوالفتح 21 صفحه فایل ورد wordبررسی معماری مسجد حاج ابوالفتح 21 صفحه فایل ورد word|30018957|bco30018809|
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان بررسی معماری مسجد حاج ابوالفتح 21 صفحه فایل ورد word آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 21مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه ، مسجدی از دوران ناصرالدین شاه قاجار ، مسجدی که طلابی مثل شهید مطهری ، امامی کاشانی و … تربیت کرده ، مسجدی که واعظانی مثل شیخ فلسفی ، شیخ مروارید ، شیخ احمد کافی و … داشته ، مسجدی که قیام ۱۵ خرداد برای اولین بار از آن شروع شد ، مسجدی که شیخ احمد کروبی در آن دستگیر شد و مسجدی که هنوز ثبت ملی نشده است.آدرس مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه : استان تهران ، شهر تهران ، میدان قیام (شاه سابق) ، ابتدای خیابان ری (سپهبد رزم آرای سابق) ، شماره ۲۹۰ و محدود به کوچه شهید مهدی مرعشی نجفی تهرانی نژاد از شمال به شماره پلاک ۶ و ۸ ، خیابان ری از شرق و بن بست جهرمی از جنوبشماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : تاکنون مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) و … :E 51″26’12.03 N 35″40’13.91

ارتفاع از سطح دریا : ۱۱۴۲ متر

پیرامون نام (وجه تسمیه) : با توجه به اینکه بانی مسجد حاج ابوالفتح فتحیه بوده نام مسجد به حاج ابوالفتح و نام حوزه به اسم «فتحیه» نامگذاری شده است.دوران و بانی اثر : مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) در دوران قاجار و در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج ابوالفتح (فتحیه) از تجار معروف بلور فروش تهرانی که در چاله میدان سکونت داشته ، بنا شد ، می گویند در زمان مرگ حاج ابوالفتح ، ایشان ۲۰۰ هزار تومان سرمایه داشته است.

امکان بازدید : در زمان نماز امکان بازدید مهیاست.

پیشینه و تاریخچه :

بر اساس وقف نامه مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه قدمت آن به سال ۱۲۸۵ ه خورشیدی و ۱۲۹۷ ه قمری باز می گردد. البته در اسناد دوران قاجار ، تاریخ دقیق احداث مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) ذکر نشده است. طبق کتیبه موجود در بالای ورودی ، سال ۱۲۶۶ ه خورشیدی (۱۳۰۵ ه قمری) عملیات احداث مسجد حاج ابوالفتح (فتحیه) ، حوزه علمیه ، آب انبار و … پایان یافته است و به نام بانی آن ، حاج ابوالفتح نام گذاری شده است. با توجه به کتیبه موجود قدمت مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) به ۱۲۵ سال قبل باز می گردد. البته در سال ۱۳۲۰ مسجد و حوزه به علت خیابان کشی و … به صورت مخروبه درآمده بود که به همت آیت الله سید مرتضی لنگرودی دوباره احیاء شد.وقایع تاریخی مهم در مسجد :

وقایع و اتفاقات بی شماری در مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) رخ داده است که به اختصار می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛ تاسیس هئیت مرتضویون ، برگزاری جلسات هئیت موتلفه در سالهای ۱۳۴۲ تا … ، اولین تجمع مردم در مسجد و تظاهرات به سمت دانشگاه تهران به خاطر دستگیری امام خمینی در سال ۱۳۴۲ در شهر تهران ، بازداشت شیخ احمد کروبی (پدر شیخ مهدی کروبی) توسط ساواک در سال ۱۳۴۷ در مسجد حاج ابوالفتح ، مراسم ختم طیب حاج رضایی در سال ۱۳۴۲ ، ختم مرشد قاسم از پهلوانان به نام در سال ۱۳۴۶ ، سخنرانی آیت الله خامنه ای در سالهای ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ هر شنبه در مسجد و …

نکته ۱ : به دلیل اینکه اولین قیام ۱۵ خرداد در این مسجد شکل گرفت نام میدان نزدیک مسجد حاج ابوالفتح از شاه (بعد از انقلاب) به میدان قیام تغییر پیدا کرد.

مشخصات و معماری مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه:در نمای بیرونی مسجد و حوزه علمیه حاج ابوالفتح (فتحیه) گلدسته و گنبدی قابل مشاهده نیست و نمای بیرونی مسجد حاج ابوالفتح آجر سه سانتی است و تمامی جداره های بیرونی مسجد تبدیل به واحد تجاری شده است که قالب آنها موتورسازی و یا فروشندگان قطعات موتور است. به نوشته حجت بلاغی مساحت مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه ۴۱۸ متر بوده اما اکنون با گسترش فضای مسجد حاج ابوالفتح مساحت آن ۱۸۴۳ متر می باشد. این مسجد دارای ۳ شبستان ، ۱ صحن ، کتابخانه ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و ۲۹ حجره جهت طلاب است.